Púšťame sa do pestovania, alebo ako sme čakali na stroje z Číny (II: časť)

Autor: Jarka Bartos | 10.1.2017 o 17:48 | Karma článku: 4,13 | Prečítané:  1317x

Človek si povie, že keď už sme po strastiplnom hľadaní po celom ostrove našli konečne vhodný pozemok na rozbehnutie vysádzania stromov, tak pôjde všetko ľahučko a bez komplikácii. Samozrejme, že opak bol pravdou.

Nakoniec sme postupne a s veľkou dávkou trpezlivosti začali s výsadbou. No mať zasadené stromky, je jedna vec, čo ale potom s nimi? Museli sme nájsť vhodnú technológiu a priestory na sušenie a mletie moringových listov.

Milí ale neflexibilní

 

Priestory nakoniec neboli problém, pretože nám naša dobrá známa z ostrova veľmi pomohla ich nájsť. Vypracovať reálne fungujúcu produkciu bola však fuška. Ešte, že môj manžel je dobrý v elektrotechnike. Museli sme prerobiť s elektrikármi, vodármi, stolármi i maliarmi všetky priestory. Ľudia na Sv. Lucii sú milí, ústretoví a nápomocní. Ale bohužiaľ, keď sa jedná o prácu, tak sú dosť nespoľahliví. Sľúbia, že prídu pomôcť, potom nezdvíhajú telefón, alebo vôbec nedodajú čo sľúbili. Samozrejme tieto skutočnosti potom nesmierne prácu komplikujú, pretože všetko trvá neskutočne dlho- od nakúpenia materiálu až po finalizáciu prakticky čohokoľvek.

Stroje naše nešťastné

Popri týmto všemožným zariaďovaniam a mravenčej robote sme museli hľadať a objednať stroje určené na špeciálne spracovanie moringy. Išlo najmä o priemyselné sušičky aj mlyn, ktoré dokážu zabezpečiť kvalitu a dodržať hygienické štandardy. Tie sme našli u jedného výrobcu v Číne a aj sa nám ich podarilo objednať. Zaplatili sme sto percent ceny  vopred a čakali, ako to dopadne. Sľúbený termín dodania bol október 2015. Ale optimizmus nás postupne začal opúšťať.

Manžel sa vybral v októbri aj s priateľom elektrikárom na St. Luciu čakať stroje aby následne mohli spustiť prevádzku. No tak skoro sa teda nedočkali.

Manžel sa  na ostrov vrátil po krátkej dovolenke a stroje nikde. Darmo sme čakali celý november, december keď zásielka z Číny prišla až vo februári.

Reakcia na diskusiu a pozor na lacné moringy

Som samozrejme rada za rozprúdenie diskusie k predošlému článku. Čo sa týka „nehoráznej“ ceny je odpoveď pomerne jednoduchá. Málokde totižto nájdete také postupy spracovania ako máme my. Nikde na ostrove sme nenašli profesionálne zariadenú produkciu. Ale ani v Afrike, Thajsku či Indii nikto presne nevie určiť akým spôsobom sa od zberateľom dostanú napríklad listy k miestam kde ju spracovávajú.  Najčastejšie ju prenášajú v plastových vreckách, kde sa v teple samozrejme rýchlo sparí. Rozvešajú ju do priestoru na sušenie (to je ten lepší prípad), aby na ňu nedosiahli žiadni škodcovia ako myši, potkany a podobne. Alebo ju dajú voľne vysušiť na sitá a nechajú napríklad na streche svojho domu (čo je ten horši prípad).

Nedostatočná hygiena

Stretla som sa aj s tým, že moringové listy sušili  síce na papieri, ale na zemi voľne v byte, kde sa zdržiavala celá rodina.

Miestni obyvatelia často rozprávali o tom ako čakajú až listy samy od seba “opadajú” alebo ich ručne oberú a začnú mlieť na malých kávových mlynčekoch a plniť do vreciek alebo do kapsúl.

Nechcem nikomu krivdiť, ale neviem si predstaviť, že by sa niekto z nich prezliekol do “bieleho pracovného” odevu, vydezinfikoval si ruky a nebodaj si ešte dal aj rukavice.

Podobné výrobné procesy nájdete takmer u všetkých predávaných lacnejších moríng. Kúpite si teda moringu za 10 eur keď ani neviete, akým spôsobom ju spracovali?

Dôvera v našu moringu

Nikdy by sme sa do takéhoto podnikania nepustili – ak by sme moringe sami neverili a nemali účinky moringy odskúšane  na sebe,  na rodine, alebo aj na  celkom neznámych ľuďoch,  ktorí o moringu spontánne prejavili záujem a boli ňou nadšení.

Sama nemám rada prehnané označenie pre moringu ako “zazračný strom”, ale nakoniec som bola veľmi pozitívne prekvapená s čím všetkým dokáže moringa pomôcť.

V pravidelných intervaloch si s manželom dávame robiť odber krvi, len tak preventívne. Tak aj manžel zistil vysokú hladinu cukru v krvi (konkrétne diabetes II).  Na internete som sa dočítala, že moringa by mala v takomto prípade pomôcť, samozrejme skombinovaná s rozumným stravovaním a začal moringu pravidelne užívať. Po dvoch rokoch diabetologička skonštatovala, že ho môže vyradiť z evidencie.

Univerzálna pomocníčka

Ďalší neduh, ktorý sa u neho prejavil bol problém s prostatou. Sám hovorieval,  že často bolo najbližšie parkovisko na diaľnici veľmi ďaleko. Užívaním moringy sa postupne tento stav zlepšoval, až postupne problém vymizol úplne.

Vďaka moringe sme aj obaja prestali bojovať s únavou. Pomaličky sa začína moringa dostávať do povedomia aj kojacim mamičkám a laktačné poradkyne ju odporúčajú na podporu laktácie. Keďže moja sestra pred rokom a pol porodila dievčatko a zhodou okolnosti navštívila laktačnú poradkyňu kvôli kojeniu  – začala s moringou a čuduj sa svete, malú kojí doteraz a vôbec  nemala s kojením problémy  ako pred tým. A tak sa pýšime, že máme prvé naše moringovske bábätko.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Úškrn, za ktorý expremiér Fico draho zaplatí

Ako by písal český spisovateľ Bohumil Hrabal o slovenskej politike: Niektoré škvrny sa nedajú odstrániť bez porušenia podstaty látky.

KOMENTÁRE

Na Súmračnej započali projekt - Hrádza proti ulici

Plán je jasný: čo najrýchlejšie zložiť vládu a tváriť sa, že je všetko v poriadku.


Už ste čítali?