reklama

Púšťame sa do pestovania, alebo ako sme čakali na stroje z Číny (II: časť)

Človek si povie, že keď už sme po strastiplnom hľadaní po celom ostrove našli konečne vhodný pozemok na rozbehnutie vysádzania stromov, tak pôjde všetko ľahučko a bez komplikácii. Samozrejme, že opak bol pravdou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Nakoniec sme postupne a s veľkou dávkou trpezlivosti začali s výsadbou. No mať zasadené stromky, je jedna vec, čo ale potom s nimi? Museli sme nájsť vhodnú technológiu a priestory na sušenie a mletie moringových listov.

A tak som sa pustila do výsadby moringy.
A tak som sa pustila do výsadby moringy. 

Milí ale neflexibilní

Priestory nakoniec neboli problém, pretože nám naša dobrá známa z ostrova veľmi pomohla ich nájsť. Vypracovať reálne fungujúcu produkciu bola však fuška. Ešte, že môj manžel je dobrý v elektrotechnike. Museli sme prerobiť s elektrikármi, vodármi, stolármi i maliarmi všetky priestory. Ľudia na Sv. Lucii sú milí, ústretoví a nápomocní. Ale bohužiaľ, keď sa jedná o prácu, tak sú dosť nespoľahliví. Sľúbia, že prídu pomôcť, potom nezdvíhajú telefón, alebo vôbec nedodajú čo sľúbili. Samozrejme tieto skutočnosti potom nesmierne prácu komplikujú, pretože všetko trvá neskutočne dlho- od nakúpenia materiálu až po finalizáciu prakticky čohokoľvek.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stroje naše nešťastné

Popri týmto všemožným zariaďovaniam a mravenčej robote sme museli hľadať a objednať stroje určené na špeciálne spracovanie moringy. Išlo najmä o priemyselné sušičky aj mlyn, ktoré dokážu zabezpečiť kvalitu a dodržať hygienické štandardy. Tie sme našli u jedného výrobcu v Číne a aj sa nám ich podarilo objednať. Zaplatili sme sto percent ceny vopred a čakali, ako to dopadne. Sľúbený termín dodania bol október 2015. Ale optimizmus nás postupne začal opúšťať.

Manžel sa vybral v októbri aj s priateľom elektrikárom na St. Luciu čakať stroje aby následne mohli spustiť prevádzku. No tak skoro sa teda nedočkali.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Manžel (vľavo) s nedočkavým kamarátom vyzerajú zásielku z Číny.
Manžel (vľavo) s nedočkavým kamarátom vyzerajú zásielku z Číny. 

Manžel sa na ostrov vrátil po krátkej dovolenke a stroje nikde. Darmo sme čakali celý november, december keď zásielka z Číny prišla až vo februári.

Reakcia na diskusiu a pozor na lacné moringy

Som samozrejme rada za rozprúdenie diskusie k predošlému článku. Čo sa týka „nehoráznej“ ceny je odpoveď pomerne jednoduchá. Málokde totižto nájdete také postupy spracovania ako máme my. Nikde na ostrove sme nenašli profesionálne zariadenú produkciu. Ale ani v Afrike, Thajsku či Indii nikto presne nevie určiť akým spôsobom sa od zberateľom dostanú napríklad listy k miestam kde ju spracovávajú. Najčastejšie ju prenášajú v plastových vreckách, kde sa v teple samozrejme rýchlo sparí. Rozvešajú ju do priestoru na sušenie (to je ten lepší prípad), aby na ňu nedosiahli žiadni škodcovia ako myši, potkany a podobne. Alebo ju dajú voľne vysušiť na sitá a nechajú napríklad na streche svojho domu (čo je ten horši prípad).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nedostatočná hygiena

Stretla som sa aj s tým, že moringové listy sušili síce na papieri, ale na zemi voľne v byte, kde sa zdržiavala celá rodina.

Miestni obyvatelia často rozprávali o tom ako čakajú až listy samy od seba “opadajú” alebo ich ručne oberú a začnú mlieť na malých kávových mlynčekoch a plniť do vreciek alebo do kapsúl.

Nechcem nikomu krivdiť, ale neviem si predstaviť, že by sa niekto z nich prezliekol do “bieleho pracovného” odevu, vydezinfikoval si ruky a nebodaj si ešte dal aj rukavice.

Podobné výrobné procesy nájdete takmer u všetkých predávaných lacnejších moríng. Kúpite si teda moringu za 10 eur keď ani neviete, akým spôsobom ju spracovali?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dôvera v našu moringu

Nikdy by sme sa do takéhoto podnikania nepustili – ak by sme moringe sami neverili a nemali účinky moringy odskúšane na sebe, na rodine, alebo aj na celkom neznámych ľuďoch, ktorí o moringu spontánne prejavili záujem a boli ňou nadšení.

Sama nemám rada prehnané označenie pre moringu ako “zazračný strom”, ale nakoniec som bola veľmi pozitívne prekvapená s čím všetkým dokáže moringa pomôcť.

V pravidelných intervaloch si s manželom dávame robiť odber krvi, len tak preventívne. Tak aj manžel zistil vysokú hladinu cukru v krvi (konkrétne diabetes II). Na internete som sa dočítala, že moringa by mala v takomto prípade pomôcť, samozrejme skombinovaná s rozumným stravovaním a začal moringu pravidelne užívať. Po dvoch rokoch diabetologička skonštatovala, že ho môže vyradiť z evidencie.

Univerzálna pomocníčka

Ďalší neduh, ktorý sa u neho prejavil bol problém s prostatou. Sám hovorieval, že často bolo najbližšie parkovisko na diaľnici veľmi ďaleko. Užívaním moringy sa postupne tento stav zlepšoval, až postupne problém vymizol úplne.

Vďaka moringe sme aj obaja prestali bojovať s únavou. Pomaličky sa začína moringa dostávať do povedomia aj kojacim mamičkám a laktačné poradkyne ju odporúčajú na podporu laktácie. Keďže moja sestra pred rokom a pol porodila dievčatko a zhodou okolnosti navštívila laktačnú poradkyňu kvôli kojeniu – začala s moringou a čuduj sa svete, malú kojí doteraz a vôbec nemala s kojením problémy ako pred tým. A tak sa pýšime, že máme prvé naše moringovske bábätko.

Jarka Bartos

Jarka Bartos

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Od rannej mladosti si spomínam na svoju intenzívnu túžbu vymaniť sa z klasického stereotypu vidieckeho prostredia, kde som trávila detstvo. Paradoxne, ťahalo ma to do sveta a k neobyčajným cestovateľským zážitkom, ktoré som si začala plniť. Vďaka svojej ambicióznej povahe, vďaka krásnym náhodám, vďaka manželovi... V mojom uvedomelom ženskom veku je skutočne zaujímavé sumarizovať si spätne ušlé udalosti. Je to ako vraciať sa do každej prežitej sekundy znovu a znovu a opať ju plne cítiť. A tak o mojej prejdenej ceste, úspechoch, zážitkoch, ale i pádcoh a ponaučeniach píšem a nechávam sa uniesť na všetky tie miesta opäť a opäť. Čas totižto dodáva okamihom gráciu, význam a zmysel, ktorý sme tam pred tým vôbec nemuseli vidieť... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu