Púšťame sa do pestovania, alebo ako sme čakali na stroje z Číny (II: časť)

Autor: Jarka Bartos | 10.1.2017 o 17:48 | Karma článku: 4,13 | Prečítané:  1354x

Človek si povie, že keď už sme po strastiplnom hľadaní po celom ostrove našli konečne vhodný pozemok na rozbehnutie vysádzania stromov, tak pôjde všetko ľahučko a bez komplikácii. Samozrejme, že opak bol pravdou.

Nakoniec sme postupne a s veľkou dávkou trpezlivosti začali s výsadbou. No mať zasadené stromky, je jedna vec, čo ale potom s nimi? Museli sme nájsť vhodnú technológiu a priestory na sušenie a mletie moringových listov.

Milí ale neflexibilní

 

Priestory nakoniec neboli problém, pretože nám naša dobrá známa z ostrova veľmi pomohla ich nájsť. Vypracovať reálne fungujúcu produkciu bola však fuška. Ešte, že môj manžel je dobrý v elektrotechnike. Museli sme prerobiť s elektrikármi, vodármi, stolármi i maliarmi všetky priestory. Ľudia na Sv. Lucii sú milí, ústretoví a nápomocní. Ale bohužiaľ, keď sa jedná o prácu, tak sú dosť nespoľahliví. Sľúbia, že prídu pomôcť, potom nezdvíhajú telefón, alebo vôbec nedodajú čo sľúbili. Samozrejme tieto skutočnosti potom nesmierne prácu komplikujú, pretože všetko trvá neskutočne dlho- od nakúpenia materiálu až po finalizáciu prakticky čohokoľvek.

Stroje naše nešťastné

Popri týmto všemožným zariaďovaniam a mravenčej robote sme museli hľadať a objednať stroje určené na špeciálne spracovanie moringy. Išlo najmä o priemyselné sušičky aj mlyn, ktoré dokážu zabezpečiť kvalitu a dodržať hygienické štandardy. Tie sme našli u jedného výrobcu v Číne a aj sa nám ich podarilo objednať. Zaplatili sme sto percent ceny  vopred a čakali, ako to dopadne. Sľúbený termín dodania bol október 2015. Ale optimizmus nás postupne začal opúšťať.

Manžel sa vybral v októbri aj s priateľom elektrikárom na St. Luciu čakať stroje aby následne mohli spustiť prevádzku. No tak skoro sa teda nedočkali.

Manžel sa  na ostrov vrátil po krátkej dovolenke a stroje nikde. Darmo sme čakali celý november, december keď zásielka z Číny prišla až vo februári.

Reakcia na diskusiu a pozor na lacné moringy

Som samozrejme rada za rozprúdenie diskusie k predošlému článku. Čo sa týka „nehoráznej“ ceny je odpoveď pomerne jednoduchá. Málokde totižto nájdete také postupy spracovania ako máme my. Nikde na ostrove sme nenašli profesionálne zariadenú produkciu. Ale ani v Afrike, Thajsku či Indii nikto presne nevie určiť akým spôsobom sa od zberateľom dostanú napríklad listy k miestam kde ju spracovávajú.  Najčastejšie ju prenášajú v plastových vreckách, kde sa v teple samozrejme rýchlo sparí. Rozvešajú ju do priestoru na sušenie (to je ten lepší prípad), aby na ňu nedosiahli žiadni škodcovia ako myši, potkany a podobne. Alebo ju dajú voľne vysušiť na sitá a nechajú napríklad na streche svojho domu (čo je ten horši prípad).

Nedostatočná hygiena

Stretla som sa aj s tým, že moringové listy sušili  síce na papieri, ale na zemi voľne v byte, kde sa zdržiavala celá rodina.

Miestni obyvatelia často rozprávali o tom ako čakajú až listy samy od seba “opadajú” alebo ich ručne oberú a začnú mlieť na malých kávových mlynčekoch a plniť do vreciek alebo do kapsúl.

Nechcem nikomu krivdiť, ale neviem si predstaviť, že by sa niekto z nich prezliekol do “bieleho pracovného” odevu, vydezinfikoval si ruky a nebodaj si ešte dal aj rukavice.

Podobné výrobné procesy nájdete takmer u všetkých predávaných lacnejších moríng. Kúpite si teda moringu za 10 eur keď ani neviete, akým spôsobom ju spracovali?

Dôvera v našu moringu

Nikdy by sme sa do takéhoto podnikania nepustili – ak by sme moringe sami neverili a nemali účinky moringy odskúšane  na sebe,  na rodine, alebo aj na  celkom neznámych ľuďoch,  ktorí o moringu spontánne prejavili záujem a boli ňou nadšení.

Sama nemám rada prehnané označenie pre moringu ako “zazračný strom”, ale nakoniec som bola veľmi pozitívne prekvapená s čím všetkým dokáže moringa pomôcť.

V pravidelných intervaloch si s manželom dávame robiť odber krvi, len tak preventívne. Tak aj manžel zistil vysokú hladinu cukru v krvi (konkrétne diabetes II).  Na internete som sa dočítala, že moringa by mala v takomto prípade pomôcť, samozrejme skombinovaná s rozumným stravovaním a začal moringu pravidelne užívať. Po dvoch rokoch diabetologička skonštatovala, že ho môže vyradiť z evidencie.

Univerzálna pomocníčka

Ďalší neduh, ktorý sa u neho prejavil bol problém s prostatou. Sám hovorieval,  že často bolo najbližšie parkovisko na diaľnici veľmi ďaleko. Užívaním moringy sa postupne tento stav zlepšoval, až postupne problém vymizol úplne.

Vďaka moringe sme aj obaja prestali bojovať s únavou. Pomaličky sa začína moringa dostávať do povedomia aj kojacim mamičkám a laktačné poradkyne ju odporúčajú na podporu laktácie. Keďže moja sestra pred rokom a pol porodila dievčatko a zhodou okolnosti navštívila laktačnú poradkyňu kvôli kojeniu  – začala s moringou a čuduj sa svete, malú kojí doteraz a vôbec  nemala s kojením problémy  ako pred tým. A tak sa pýšime, že máme prvé naše moringovske bábätko.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dnes píše Matúš Ritomský

Dnes už vieme, že kto nemá zbrojný pas, nie je skutočný Slovan

Maska pacifizmu padla.

Píše Mikuláš Dzurinda

Únia sa musí zmeniť na federáciu (píše Mikuláš Dzurinda)

Aby Únia vzbudzovala nádej aj rešpekt.


Už ste čítali?