Sv. Lucia- raj a stretnutie s realitou

Autor: Jarka Bartos | 3.5.2017 o 21:56 | Karma článku: 3,24 | Prečítané:  1284x

Možno mnohí z vás netušia, kde sa Sv. Lucia nachádza, no ja som nebola o nič múdrejšia. Myslela som si , že život v Karibiku je len o krásnych plážach a luxusných hoteloch.

Realita je však iná no stále si ostrov zachováva neopakovateľnú svojskú atmosféru. Len sa akurát líši od toho, čo poznáme z pohľadníc. Tento malý ostrov v Karibiku poznajú ľudia najmä z rozprávania napríklad aj o anglických kolóniách. Stručnú históriu asi poznáte každý. SV. Lucia patrí do súostrovia malých Antíl a okpovali ju Angličania. Stopa po anglosaskej histórii sa prejaví hneď ako sadnete do auta a ste pomýlení z toho, že sa jazdí na opačnej strane.

Dážď každú chvíľu

Ďalšie špecifikum ostrova si všimnete vtedy, keď zažijete krátky, ale výdatný dážď. Prší tu často a svedčia o tom aj vybudované hlboké kanály pri ceste.

Karibčania sú  vo svojej podstate veľmi milí a ústretoví ľudia, no sú predsa len iní ako my. Sú to hotoví flegmatici. Neriešia nič, čo ich nepáli a nikdy sa nezaoberajú ničím navyše. Chodia do práce, deti do školy a bežné strasti života riešia za pochodu.

 Nepotrebujú vymoženosti ako hriankovač či pretláčadlo na cesnak. Kešu oriešky spravia na panvici a cesnak strúhajú na strúhadle. Oriešky a mango si nazbierajú v záhrade alebo u suseda a občerstvia sa. Je tu veľmi veľa ľudí, ktorí žijú v domčekoch na „stračej nôžke“, majú kúsoček záhrady a žijú jednoduchým životom.

Proste neriešia

Žijú tu aj ľudia, ktorí sa až s takou jednoduchosťou neuspokoja a potom aj „high society” , ktorí žijú naozaj v prepychu. Na Sv. Lucii sa pohybujem už dlhší čas a poznám ľudí z každej takejto skupinky. Majú však spoločné vlastnosti. Nedochvílnosť a nepredvídateľnosť. Buď na dohodnuté stretnutie prídu aj o hodinu neskôr , alebo vôbec.  A na to si stále neviem zvyknúť. Veľmi úsmevný príklad mám z októbra minulého roka. Plánovali sme už vtedy s kamoškami Giselle, Deliou Deliine okrúhle 40. Narodeniny, ktoré mala mať v decembri. Giselle prišla za mnou sama naplánovať party. Prvá mala byť v piatok len my tri, v nedeľu mala byť zas veľká oslava v reštaurácii alebo u nás v byte s rodinou. Všetko bolo dohodnuté. V piatok večer som lietala kade tade, chystala sa von na večeru a drink a zrazu píše Delia, že čo sa deje? A ja že veď čo by sa dialo veď ideme von. A ona mi odpísala či mi Giselle nedala vedieť, že sa to odkladá na nedeľu. Tak som napísala že ok , aby som zbytočne nenaťahovala.  

V nedeľu Giselle prišla, zobrala si peniaze určene na kúpu torty a... no a party sa nekonala. Pretože všetci išli najprv na pohreb kamarátov, na svadbu a oslava by sa nestíhala. Nikto ale o ničom neinformoval. Fotku torty mi nakoniec poslali len na mobil.

Proste obyvatelia Sv. Lucie nič neriešia a jednajú spontánne a žijú si ten svoj cool life. Možno by to ale aj nám občas prospelo, nemyslíte?

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dnes píše Matúš Ritomský

Dnes už vieme, že kto nemá zbrojný pas, nie je skutočný Slovan

Maska pacifizmu padla.

Píše Mikuláš Dzurinda

Únia sa musí zmeniť na federáciu (píše Mikuláš Dzurinda)

Aby Únia vzbudzovala nádej aj rešpekt.


Už ste čítali?